Články

Barevná inspirace

Chcete mít zajímavý interiér, ale chybí Vám nápad a inspirace? Potřebujete zjistit, jakou barvu použít? Zajímá Vás barevný kontrast, význam a působení barev?

OBECNĚ hodnotíme žlutou, červenou, oranžovou a hnědou jako teplé odstíny; zelenou, modrou a fialovou jako studené. Teplé barvy působí povzbudivě a vesele, rozšiřují a oživují prostor. Jsou vhodné zvláště do dětských pokojů, pracoven a jídelen. Studené barvy uklidňují, jsou vhodné tam, kde je kladen důraz na jasné a vzdušné prostředí - zejména do koupelen, pracoven, ale i kuchyní. Temné, syté odstíny barev uklidňují, ale celkově prostor zužují. Vyhovují velkým místnostem, halám a reprezentačním prostorám.

Velmi záleží na konkrétním odstínu každé barvy, kromě ORANŽOVÉ může být každá barva studená i teplá. Oranžová protepluje, je vhodná do tmavých místností, které rozjasní; zútulní pokoj, ale v ložnici může rušit.

oranžová - barva života

ČERNÁ, BÍLÁ A ŠEDÁ jsou barvy neutrální; volbou bílé barvy nemůžeme nic zkazit, symbolizuje čistou, odráží světlo ale někdy může působit „prázdně“. Černá barva je elegantní, vhodná zvláště na nábytek, případně vždy módní kombinace černé a bílé. Šedá působí velmi zajímavě v kombinaci s ostatními barvami, vynikne zvláště se světle zelenou, červenou, ale třeba i růžovou.

neutrální barvy

ZELENÁ vyrovnává emoce, pomáhá soustředění, přináší harmonii. Tato barva uklidňuje, dokáže „tlumit zvuky“. Výborná je v kombinaci se žlutou, hnědou, oranžovou a červenou. Hodí se do ložnice, dětského pokoje i pracovny.

zelená - barva vitality

MODRÁ uvolňuje napětí, v kombinaci se žlutou a oranžovou ztratí chlad. Pastelově modrá působí osvěživě, výborná je do koupelny, ale i do ložnice.

modrá - barva klidu

FIALOVÁ je spojována s duchovnem, meditováním a vnitřní harmonií, v tmavém odstínu dodává interiérům luxus. Ve vyvážených tónech ji lze kombinovat se zelenou, bílou a černou.

fialová - barva harmonie

ŽLUTÁ je barva slunce, podporuje schopnost se učit, přináší radost, volnost, lehkost, ideální do dětských pokojů.

žlutá - barva radosti

HNĚDOU spojujeme s pocitem pohodlí, zároveň je to barva vázanosti a závislosti, je to barva země. Hodí se do vstupních prostor a předsíní.

hnědá - barva pohody

ČERVENÁ je barva lásky, ohně, ale také hněvu. Evokuje teplo, podporuje aktivitu, zvyšuje chuť k jídlu, dodává energii. Je to oblíbená barva do jídelny nebo do dospělé ložnice.

červená - barva vášně

RŮŽOVÁ je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Narozdíl od červené se jedná o jednu z nejvíce uklidňjících barev a tak se jedná o vhodnou barvu pro dětské pokoje.

růžová - uklidňující barva

Různé barvy pohlcují různě světlo, jinak vypadají za přímého denního světla, jinak při umělém osvětlení.

Pozor musíme dát při výběru barev ze vzorníku, protože na velké ploše může barva působit jinak než jsme očekávali podle malého vzorku.

© 2013 Lynt services - tvorba webových aplikací
×